Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuXXVI Kongres Meksykańskiego Handlu Zagranicznego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2019-09-13 10:10:10
kongres, meksyk, zbh meksyk, zagraniczne biuro handlowe w meksyku, mexico, comce, monterrey, 2019, xxvi kongres meksykańskiego handlu zagranicznego

W dniach 4-6 września 2019 r. Kierownik ZBH Meksyk Patrycja Staszewska wzięła udział w XXVI Kongresie Meksykańskiego Handlu Zagranicznego, zorganizowanym w mieście Monterrey w stanie Nuevo León przez jednego z najważniejszych partnerów strategicznych Polski w Meksyku - Krajową Radę ds. Handlu Zagranicznego, Inwestycji i Technologii (COMCE).

Kongres 0COMCE

Pod przewodnictwem Valentína Dieza Morodo, prezesa COMCE odbył się dialog między sektorem publicznym i prywatnym na temat innowacji i wyzwań dla rozwoju meksykańskiego handlu zagranicznego.

 

Kongres COMCE

 

Podczas inauguracji XXVI Meksykańskiego Kongresu Handlu Zagranicznego był obecny gubernator stanu Nuevo León inż. Jaime Rodriguez Calderón. Valentín Diez, prezes COMCE, w swoim wystąpieniu inauguracyjnym skomentował, że: tytuł naszego kongresu "Innowacje i wyzwania dla wzrostu meksykańskiego handlu zagranicznego" przedstawia analizę dot. sytuacji meksykańskiego handlu zagranicznego, ponieważ praktycznie nasz eksport do Kanady i Stanów Zjednoczonych to ponad 65 procent.

 

Kongres COMCE

 

Bardzo ważna w tym Kongresie jest kwestia dywersyfikacji geograficznej meksykańskiego eksportu, ponieważ oprócz osiągnięcia T-MEC, Meksyk prowadzi handel z resztą rynków, w tym priorytetowo z Unią Europejską, która jest drugim partnerem handlowym z ogromnym wkładem inwestycji zagranicznych w Meksyku. Od 1986 r. do tej pory Meksyk przeszedł transformację od bycia gospodarką zamkniętą do bycia jedną z najbardziej otwartych gospodarek. 83% meksykańskiego eksportu stanowią producenci zaawansowanych technologii. Dzięki tej transformacji Meksyk jest 15. najważniejszą gospodarką na świecie.

 

Kongres COMCE

 

Gubernator Nuevo León ze swojej strony podziękował za obecność biznesmenów, władz federalnych, przedstawicieli Ambasad i zagranicznych Izb Handlowych: Czas na dywersyfikację. Dziś bardziej niż kiedykolwiek musimy patrzeć na zewnątrz, ponieważ musimy tworzyć miejsca pracy; zawsze mówiłem, że firmy idą do przodu pomimo rządu. Władze rządowe zawsze myślą o tym, jak regulować, robić rzeczy, które w końcu utrudniają zakładanie firmy i możliwość konkurowania na świecie.

 

Kongres COMCE